Patron naszej szkoły - ks. Jan Twardowski

ŻYCIORYS
Jan Jakub Twardowski urodził się 1 czerwca 1915r w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej, jako syn Jana Twardowskiego i Anieli Marii Konderskiej. Mały Janek wychowywał się z trzema siostrami. Po latach wsponimał "W domu spędziłem najszczęsliwsze lata - dzieciństwo i młodość. Jako dziecko bywał z rodzicami na wystawach w Zachęcie, w teatrze i w operze. W rodzinnym domu tradycyjnie obchodzono imieniny, ulubionym przysmakiem księdza z tego okresu było kakao z pianką i faworki. Mały Janek rozpoczął naukę w 1927 r. Następnie uczęszczał do gimnazjum matematyczno - przyrodniczego im. T. Czackiego. w 1935 r. zdał maturę. Lubił czytać ksiażki. Często brał udział w przedstawieniach. W wolnych chwilach robił zielniki i zbierał znaczki. Już w okresie gimnazjum zaczął pulikować w czasopismach młodzieżowych pierwsze swoje wiersze, opowiadania, wykłady i felietony. Bezpośrednio po maturze rozpoczął studia polonistyczne na UW. W czasie wojny przebywał w Warszawie, brał udział w ruchu podziemnym. Walczył w czasie powstania Warszawskiego, został ranny. Wskutek przeżyć wojennych, w tym zniszczenia jego rodzinnego domu, w 1943 postanowił zostać księdzem. W trakcie wojny w marcu 1945 zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Naukę w seminarium kontynuował z przerwami do 1948, kiedy to 4 lipca przyją święcenia kapłańskie. Od 1959 aż do emerytury był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci.
Był również wieloletnim wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium.
Zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 r. w szpitalu przy ulicy Banacha w Warszawie. Pochowany w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków wbrew swojej woli gdyż chciał być pochowany na warszawskich Powązkach.

Terminarz nadania szkole imienia

22 czerwca 2012r głosowanie i wybór przez uczniów,  rodziców i pracowników szkoły kandydatury ks. Jana Twardowskiego na patrona szkoły.
 28 czerwca 2012r -  przekazanie listu intencyjnego wójtowi i Przewodniczącemu Rady Gminy w sprawie nadania szkole imienia.
 1 września do 24 grudnia 2012r -  wykonywanie zadań wokół patrona szkoły - gazetki, konkursy, strona internetowa itp.
 1 stycznia do 28 lutego 2013r - zbieranie funduszy na sztandar - min organizacja zabawy karawałowej z loterią, rozprowadzenie cegiełek, pozyskiwanie sponsorów.
 1 luty 2013r  - uzgodnienie projektu sztandaru, zamówienie, wykonianie sztandaru.
 8 kwietnia 2013r - przygotowanie scenariusza uroczystości nadania imienia, podział prac
 28 maja 2013r - przyjęcie przez Radę Gminy w Miłoradzu uchwały o nadaniu szkole imienia.
 7 czerwca 2013r  - uroczystość nadania szkole imienia ks. Jana Twardowskiego

Piękne powiedzenia ks. Jana
"Ubogi to ten co ma i z nikim się nie dzieli"
"Można odejść na zawsze, by stale być blisko"